klece
1
Základem je klec pro hlodavce velikosti asi 80x60x35 cm zbavená všech mřížových pater, rour
a podobně. Klec má tři otvory, dvoje dvířka na přední části, první
Základem je klec pro hlodavce velikosti asi 80x60x35 cm zbavená všech mřížových pater, rour a podobně. Klec má tři otvory, dvoje dvířka na přední části, první ve výšce asi 15 cm, další nad nimi asi o 5 cm výše a třetí na střeše klece asi uprostřed.
Tvorba pater
Patra jsou vyřezána ze dřevěných nebo dřevotřískových desek, můžete dočasně použít i části lepenkových krabic, ty ale potkani brzy zneřádí a zaneřádí. Pokud jsou desky dýhované, můžete dýhu oddělat, ale můžete ji tam i nechat. Při řezání se mám možná bude štípat, řežte tedy pomalu.
Nejdříve si rozvrhneme, kde bude jaké patro, kde v něm budou otvory, kde budou žebříčky, provazy, hamaky a pod. Nejlepší je celý plán rozkreslit na papír. Nezapomeňte na domek.
Začneme vrchním patrem. Naše vrchní patro sahá po celé šířce klece až do konce dvířek na stropě. Naměřili jsme si rozměry podle klece a přidali půl centimetru z přední a zadní strany. Do těchto stran jsme udělali zářezy, do kterých se potom vsunuly příčné mříže. Pokud se vám nepodaří udělat zářezy tak, aby patro pevně leželo na vodorovných mřížích a mříže příčné byly pevně v zářezech, můžete u hran vyvrtat malou dírku a patra ke kleci přidrátovat pevným drátem.
Nezapomeňte začistit kraje jak drátu, ohněte je tak, aby se o ně potkani nemohli zranit, tak kraje pater, stačí použít pilník. Totéž platí o vrtaných větších dírách.
Protože jsme počítali s užitím koupených žebříčků, vyvrtali jsme do jednoho kraje dvě dírky po odměření rozestupu háčků na žebříku. Pro upevnění lana jsme ještě vyvrtali na druhé straně větší díru, kam jsme později lano připevnili uzlem.
Pokud budete mít domeček v patře jako my, je dobré jej připevnit k mřížím, aby necestoval. Vyvrtali jsme do něj dvě dírky, protáhli drátek a připevnili k mříži.
Druhé patro. Na podlahu druhého patra jsme použili stejně velkou desku dřeva jako je rozměr klece, v levé přední části jsme však vyřezali obdelník o velikosti asi 18x15 cm. Celá deska tedy připomíná tvarem písmeno L. Opět jsme odměřili zářezy. Do pravého zadního rohu jsme vyvrtali asi 6 cm v průměru velkou díru na prolézání. Do vzniklého jazyku jsme vyvrtali dvě dírky pro další žebříček a napříč k těmto dírkám větší díru na provaz. Umístili jsme jej pod vrchní přední dvířka.
Pod otvor tvaru kruhu jsme vložili mezipatro. Je to deska o velikosti asi 15x10 cm přímo pod otvorem ve druhém patře. Pevně jsme ji přidrátovali a podle potřeb vyřízli i zářezy.
První patro. První patro tvoří deska stejné velikosti jako je deska na třetí patro. Je i stejně posazená. Umístili jsme ji pod spodní přední dvířka. Do mezipatra je to asi 5 cm. Vyvrtali jsme jen v zadní pravé části dvě dírky na poslední žebříček.
Přízemí tvoří dno klece.
Pokud máme všechny desky připraveny, můžeme je postupně vkládat do klece. Vždy se ujistěte, že patra pevně drží, popřípadě opravte zářezy nebo drátujte. Budete-li dávat domek nahoru, nezapomeňte ho tam vložit před spodnějším patrem. Do dírek zauzlujte provazy, nasaďte i spodnější patra. Nyní můžete nainstalovat žebříčky a další příslušenství. Naplňte misky a napaječky, vystelte pelíšky a dno a hurá do nového domečku!
2
Rozměry : 140x86x70 cm
Náklady na klec : cca 2500,- kostra (pozink pletivo 19x19 / 2,05 mm, Al jekly (4 kč za řez), 8 plastových rohových spojek) + vod voka tak 200 vytrhávacích nýtů s velkou hlavou, tzn. tak 180,- + 3 pantíky (tak 20,-) = cca 2700 kč vyjma dovozu a balného.
Náklady na šuple (0,8 mm pozink, 61,5x81,5x30 cm) : cca 1000,- + náklady na vnitřní vybavení.
Popis k fotodokumentaci
- Nejprve jsem sestavil kostru, je to dětská stavebnice, prostě spojit pomocí rohových spojek jekly do kvádru.
- Takhle vypadá pletivo, má tak 25 kg.
- Střihání pletiva je ze všeho největší opruz. Musí se vyměřit jednotlivé stěny a pak je z pletiva vystříhat. Těmihle pákovými kleštěmi to jde v pohodě, ale pak se musí oštípat přečuhující zbytky (nejlepší je to malými pákovými kleštěmi), aby hrana byla hladká.
- Tento okamžik se po nepřetržitém stříhání pletiva rovná orgasmu :-D
- Hrany stěn je potřeba obrousit, aby nebyly ostré. Kotoučem z brusky to jde jedna báseň.
- Teď se začne přibíjet pletivo na kostru. Je potřeba ho upevnit svorkami, je jako živé :-)
- V určitých intervalech (já dělal tak 7 ok) se vyvrtají díry
- A teď přichází poměrně příjemná práce, avšak asi nejvíce namáhavá, přibíjení nýtů. Jsou k tomu potřeba nýtovací kleště.
- Konečně je pletivo přibité; pozornost je třeba věnovat stěně, kde budou dvířka. Je k užitku pokusit se pletivo tam, kde dvířka sousedí se zbytkem stěny, vypnout, aby se moc nevlnilo (v mém případě celá horní stěna chybí, je tam jen dřevěný dekl, aby byl snadnější přístup).
- Toto je zámek dvířek. Prostě zakroucený drát.
- Pantíky, tj. úchyt dvířek, na spodním jaeklu. Ke kostře připevněny úplně stejně jako pletivo nýty (ale tentokrát nýty s malou hlavou a tělem). A dvířka (prostě kus pletiva) jsou k pantíkům připevněna opět těmito nýty, přes hliníkovou destičku.
- Konečný výsledek (ještě bez šuplete, to vyrobí podle daných rozměrů klempíři). Všimni si, jak skvěle dvířka fungují :-DD
- Detail dvířek
- Vršek nepřidělaný, prostě položená dřevěná deska
Komentáře
Přehled komentářů
nádherně udělaná klec,patra, věci na hraní, získala jsem super inspiraci a dneska se na to taky vrhnu, děkuji !! :)))))
klec
(kk, 5. 6. 2013 16:09)